Овај текст се бави изборима 2014. године. Пишем о кампањи, o типологији гласача, прогнозирам шта би могла да буду изненађења избора, предлажем за кога би требало гласати, изјашњавам се за кога ћу ја гласати, и покушавам да предвидим постизборне радње. У духу талебовских принципа не волим предвиђања, али је човек по својој природи склон предвиђањима па им се тешко одупирем.
Кампања је била значајно слабијег интезитета него прошла. Чак прилично досадна, рекао бих. Некреативна. У овој кампањи су странке још мање покушавале да представе „програме“ и „политику“ (policy) него у прошлим изборима, као да нису имале довољно времена и ресурса да их троше на такве представе, које су веома ниско на листи чинилаца одлуке просечног српског бирача. Ово пишем да бих објаснио зашто се ни ја нећу бавити програмима у овом тексту. Рекао бих да је уложено и мање новца на ову кампању. Неке листе су имале изненађујуће много новца за кампању. Што се тиче порука и дуела, јасно је да је највећа битка била за друго и треће место, као и за цензус. Што се чудним развојем политичких догађаја овог пута преплитало, па је веома мала маргина између кандидата за треће место и непреласка цензуса. Сва истраживања су била веома слична и имала ујендачен тренд – СНС иде горе, СПС стабилан, ДС пада, остали варирају. Пре него пређем на сваку значајну листу појединачно, да нагласим да су се неке моје процене значајно разликовале од свих истраживања (СНС, СПС, ДС, Двери), те су ми предикције под јаким утицајем истраживања које сам добијао свих ових недеља.
СНС – победници. Тако су и наступали. Једини програм, идеологија или политика коју су кандидовали је „Александар Вучић“. Веома јасан увод у период аутократске владавине. Доста пара је уложено у кампању, што је и очекивано за најјачу странку у власти. Главна мета напада је био Ђилас. Следеће две мете су ДС и СПС. Осталима се нису бавили. Изгледа да ће освојити више од 43% гласова, што у свакој рачуници значи да ће имати више од 125 мандата. Владу ће оформити са још неким странкама, иако могу и без њих. Постоји опција да се ово изјалови и на крају сами формирају Владу, али тренутно не постоји разлог за то. Потенцијални партнери су им ЛДП, НДС, мањине (у различитим комбинацијама). Не рачунам СПС, иако постоји веома јак притисак из иностранства (и са запада и из Русије) да Дачић, као човек који има већу подршку иностранства од Вучића, буде и у следећој Влади. Чак ни за промену Устава није потребан СПС, уколико прави проблеме. Рачунам да би ДС подржао промену Устава. Ко су гласачи СНС-а? Страначки кадрови, огроман број политичких опортуниста који су у последње две године пришли СНС-у, сви зависни грађани (запослени од стране СНС-а, фирме им преко СНС-а добијају послове централне и локалне власти, итд), и стандардних 10-15 процената (од броја изашлих) грађана који увек гласају за Великог Вођу на власти. Од Слобе, преко Тадића до Вучића. Остале не познајем.
СПС – на стакленим ногама. Изненађујуће стабилна подршка, и поред медијских напада. Доста новца уложено у кампању, што је очекивано за странку на власти и таквог искуства исисавања државних пара за сопствене потребе. Сигурно су други, стабилно на око 13%. Пре избора сам говорио да неће прећи 10%, али сам их потценио. На стакленим ногама су због могуће ситауације да не буду у власти, што је веома неуобичајена ситуација за њих. Наиме, у последњих 70 година, само три године нису били на власти. Имају веома добру тактику да доста улажу у градску кампању. После избора ће се отворити разноврсна комбинаторика за власт у Београду, и то им може бити снажан leverage за преговоре о будућој републикој Влади. Антић је најпознатији flip-flopper српске политике (добро, грех је прескочити неприкосновеног Вука Драшковића, али он више политички није важан). Преварио је Вучића 2008. иако није могао да поднесе ДС на личној основи, и преварио је Ђиласа 2013. Дакле, никако не би требало превидети улогу СПС-а у преговорима за Владу, поготово у комбинацијама за градску власт. Ипак, искључујем их из будуће Владе, јер сматрам да Вучић жели да их се отараси што пре. Они имају савршен систем за исисавање новца који би Вучић да преузме, али имају и јаку подршку из иностранства, што Вучића фрустрира. Ко су гласачи СПС-а? Страначки кадрови, стабилно језгро од 5-7 процената вечних гласача СПС-а, који их прате од КПЈ-а и који су, углавном, одлично живели од СПС-а последњих 25 година, тј најбољи део свог живота. И они који гласају за Дачића, који се ложе на његов популизам. Остале не познајем.
ДС – константан пад. Највећи ударац им је задао Тадић отцепљењем уочи кампање, и оним генијалним потезом свакодневног извештавања ко је све напустио ДС. Наравно, ту је и медијска сатанизација Ђиласа, и нешто мање ДС-а. ДС је једна од две опозиционе странке које сигурно прелазе цензус. Сва истраживања их гађају између 5-10 процената, и веома често испод НДС-а. У то ми је веома тешко да поверујем и сматрам да ће бити изнад 10, и да ће бити испред НДС. Имајући у виду новчане проблеме у којима се налазе, извукли су максимум из кампање. На ДС-у се јасно види разлика у трошењу новца на кампању између странке која је на власти и странке која је у опозицији. Прошло је само две године, а ДС троши неупоредиво мање новца на кампању. Жестоко су нападали СНС, најжешће од свих. Нападали су и НДС и ЛДП, директне конкуренте за гласове. Качили су и СПС, али СПС сви мрзе док им не затребају за постизборне калкуације. Ко су гласачи ДС-а? Страначки кадрови, они који су чекали да оде гарнитура власти од 2008-2012 из странке, они који из ината према Тадићу хоће да подрже Ђиласа, они који дуго нису гласали за ДС али ће сада јер су једна од две опозиционе опције (а не могу да гласају за ДСС).
НДС – Они су направили одличан посао пред изборе. Обезбедили су цензус, чак и проценат-два изнад, и учешће у будућој власти. Имали су једну од најскупљих кампањи од свих странака. Очигледно су имали велику финансијску подршку, али не знам од кога. Имао сам инфо да су пре кампање тражили паре на много адреса, али били одбијени. Душан Петровић је, вероватно, финансирао добар део кампање, јер је познато да је један од, финансијски, најмоћнијих људи у Србији. Зато је и опстао и измакао се напредњачког мача. Нападали су ДС, ЛДП и СПС у кампањи, и заобилазили Вучића и СНС у широком луку. За НДС листу гласају гласачи ЛСВ; сви Дулетови људи, бивши чланови ДС-а који су кренули за Тадићем, и стандардних 2-3 посто људи који воле Тадића шта год радио.
ЛДП – Они су изгубили значајан број гласача када су се јавно приклонили Вучићу, али су успели да привуку неке нове мало измењеном реториком, која више није тако оштра као раније. Нису помињали осетљиве теме у изборима (као 2012 Републику Српску), имали су стандардно добру и скупу кампању, и одустали су од предлагања конкретних политика, што су покушавали на прошлим изборима. Једина порука им је била – Ми идемо у Владу, а једини план – не помињати Вучића. Главна мета напада им је био СПС, јер ће их вероватно заменити у Влади. Такође, нападали су ДС и НДС, као и листу Доста је било, која им је очигледно однела доста гласова. Ко ће гласати за ЛДП? Осим оних који су преостали, заиста не знам. Вучић ће вероватно покренути систем „push over the threshold“ за њих. Тако да верујем да ће прећи цензус.
ДСС – Имају мали раст од прошлог пута, мада премали у односо на оно што су реално могли у развоју политичке ситуације од 2012. Потпуно некреативна кампања, некреативне политике, са покушајем да смање појављивање Коштунице, али без снаге да га тотално избаце из игре. Јефтина кампања, као и прошлог пута. Ко гласа за ДСС? Чланови, стандардно језгро њихових гласача, и сви који су опозиција Вучићу, не могу да смисле ДС а не желе да „баце“ глас испод цензуса. ДСС ће имати значајан проценат гласова оних који уопште не подржавају њихову политику, али знају да неће зажалити за својим гласом јер ови неће ући у власт. Имаће између 7 и 8 процената.
УРС – Млађа се бори да извуче преко цензуса, али иде му теже него икад. Опет је уложио много кеша у кампању, али је била некреативна, као и остале. Не знам ко ће гласати за УРС осим свих које су запослили, и који зависе од њих. Прича се да је Вучић већ покренуо „push over the threshold“ систем за њих, али ми је нејасно зашто би их хтео у парламенту. Све у свему, тешко да ће прећи цензус. Али за Млађу никад не реци никад.
Двери – можда највеће изненађење избора. Можда и пређу цензус, а у БГ вероватно прелазе цензус. Иако су медијски цензурисани, допиру до великог броја људи. Велики број младих гласа за њих, имају одличан наступ на друштвеним мрежама. Иако имају неке скандалозне изјаве попут „путинизације Србије“, људи гласају за њих јер верују да су патриоте, и да ће се борити за Косово, а да су остале „патриотске“ странке истрошене или компромитоване. Иначе, избори су били одличан тренутак за Двери. Имали су добар резултат 2012, и можда били мало скраћени. Није прошло много, људи их још нису заборавили, и нису се распали. У међувремену, Влада је продала Косово, и они су, уз ДСС; једини били чврсто против Бриселског споразума. Дакле, одличан тајминг за Двери.
Доста је било – одлична организација за тако кратко време. Имали су најбољу кампању на друштвеним мрежама. Прича се да им је ДС помогао око скупљања потписа. Са њима су и преговарали да иду у предизборну коалицију, али колико разумем, Душан Павловић је одбио то. Имају најбоље представљен програм, и конкретне предлоге. Немају много шансе да пређу цензус, наравно. Имали су тек мало више медијског простора од мене. Ја ћу гласати за њих, јасно је. Не мислим да је то бачен глас. Ако им добар резултат буде подстрек да и после избора наставе, и ојачају до следећих избора. Макар и нека странка у будућности преузме њихове идеје и спроведе реформе, то ће бити њихов немерљив допринос Србији.
На граду ћу гласати за ДС, тј Ђиласа. Сматрам да је град током његовог мандата имао огроман скок у квалитету живота. Тај субјективни утисак не може нико да ми демантује. Ђилас је најбољи градоначелник Београда колико ја памтим.
Вама предлажем да гласате за опозицију. Дакле, или за ДС, или ДСС, или Доста је било. То је први корак ка смењивању Вучића кроз четири године. Уколико не желите да гласате за оне који неће прећи цензус, имајте у виду да ће ДС и ДСС прећи. Такође, имајте у виду да ће на нивоу Београда бити сложена комбинаторика, и да је могуће да ДСС заврши са СНС-ом. Или ДС-ом. Не могу предвидети ко ће чинити власт у Београду.
На републици ћемо имати поптуну власт једне странке. Вероватни сарадници су им НДС и/или ЛДП. Плус бораније.
Срећно нам свима са владом Газда Вучића. Припремите се за успостављање диктатуре.